
Vestuviniai žiedai yra simbolinės reikšmės ženklai, kurie paprastai dėvimi kaip santuokos bei amžinos meilės ženklas. Įprastai pora jais apsikeičia vestuvių ceremonijos metu, tačiau įsimylėjėliai vis dažniau sugalvoja ir kitokių būdų žiedams apsimainyti. Lietuvoje vis populiaresnėmis tampa humanistinės ceremonijos, kuriose vietoje žiedų keitimosi atliekami kiti ritualai. Vis dėlto, žiedų tradicija ne veltui siekia gilią senovę. Tad kokia santuokos žiedų bei brangakmenių reikšmė ir istorija?
Vestuvinių žiedų istorija
Vestuviniai žiedai turi giliai įsišaknijusią istorinę prasmę. Jie simbolizuoja amžiną meilę, vientisumą ir sąjungą tarp sutuoktinių. Vestuvinių žiedų istorija siekia senovės laikus ir yra gausybės kultūrų, tradicijų ir mitologijos dalis. Ši tradicija turi gilias šaknis, kurios kilmės pasakojimai gali skirtis skirtingose šalyse ir religinėse bendruomenėse.
Senovės Egipte ir Graikijoje vestuviniai žiedai (Indivi) buvo simbolinis sąjungos ženklas. Tuometiniai egiptiečiai dėvėjo paprastus metalinius žiedus. O štai Graikijoje vestuviniai žiedai dažniausiai buvo puošiami raidėmis ar simboliais.
Viduramžiais Europoje vestuviniai žiedai buvo gaminami iš aukso arba sidabro ir turėdavo sudėtingą tekstūrą: heraldiniai simboliai, sudėtingi šriftai. Kai kuriose kultūrose, pavyzdžiui, Airijoje, iki šiol yra tradicija perduoti šeimos vestuvinį žiedą iš kartos į kartą, todėl dalis šeimų išties turi relikvijų siekiančių viduramžių ir dar senesnius laikus.
Krikščionybėje vestuviniai žiedai įgijo ypatingą simbolinę reikšmę. Jie tapo simboliu, kuris reiškia Dievo palaiminimą ir meilės sąjungą tarp vyro ir moters. Tais laikais paplito ir idėja apie apvalų vestuvių žiedą, kuris reiškia begalinę meilę, amžinumą.
Populiariausi brangakmeniai Lietuvoje
Šiandieninėje visuomenėje vestuviniai žiedai dažniausiai yra auksiniai arba platininiai ir neretai papuošti brangakmeniais. Lietuvoje populiariausi brangakmeniai yra šie:
- Deimantai. Jie yra vieni iš populiariausių ir vertingiausių vestuvinių žiedų brangakmenių. Jie garsėja savo spindesiu, kietumu ir amžinumu. Deimantai dažniausiai atstovauja meilės ir amžinumo simboliui. Jie buvo vertinami ir trokštami jau nuo seniausių žmonijos laikų. Istorijoje galima rasti šaltinių, kad jie buvo vertinami ir naudojami jau daugiau nei 2000 metų prieš Kristų.
- Safyrai. Safyrai yra žinomi savo intensyviu raudonu spalvos atspalviu, tačiau jie taip pat gali būti gelsvi, žali, mėlyni arba kitokių spalvų. Šie brangakmeniai simbolizuoja ištikimybę, romantiškumą ir meilę. Safyrai yra vieni seniausių žinomų brangiųjų akmenų. Antikinėje Graikijoje bei Romoje jie buvo vertinami dėl savo grožio bei spalvos. Jie buvo ypač geidžiami viduramžių karalių bei didikų, kurie mėgdavo puošti savo papuošalus, karūnas safyrais.
- Rubinas. Šis brangakmenis yra žinomas dėl savo intensyvaus raudono atspalvio ir dažnai yra siejamas su aistra, meile bei stipria emocine ryšiu. Senovės Indija ir Šri Lanka buvo pirmosios vietos, kur rubinai buvo iškasti ir vertinti jau nuo 2000 metų prieš Kristų. Jau tuomet Indijoje buvo gaminami rubinų žiedai, auskarai ir kitos juvelyrinės puošmenos.
- Smaragdai. Smaragdai yra žaliais atspalviais spindintys berilai. Jie atstovauja derlingumui, amžinam gyvenimui ir atvirumui meilei. Egipto faraonai vertino smaragdus kaip gyvenimo, augimo ir amžinumo simbolį. Smaragdai buvo įtraukti į karalių karūnas, drabužius ir amuletus. Buvo tikėta, kad jie suteikia galią ir apsaugą.
- Safyrai. Safyrai dažniausiai yra mėlyni arba melsvai žali. Jie simbolizuoja ištikimybę, sąžiningumą ir pagalbą vienas kitam per gyvenimą. Antikinė Graikija taip pat vertino safyrus. Jie buvo laikomi simboliu šviesos, dangaus ir dieviškos galių. Safyrai buvo naudojami didikų ir religinių asmenų puošmenose bei drabužiuose.
Kaip matoma, šie brangakmeniai buvo branginami jau nuo senųjų laikų, tad ne veltui ir dabar jie naudojami papuošalų industrijoje, ypač sužadėtuvių bei vestuvių žieduose.
Parašykite komentarą